- Pamiętaj, by nie ściągać okularów jedną ręką. Ten zły nawyk powoduje ok. 90% uszkodzeń zauszników. Zawsze zdejmuj okulary dwiema rękami i odkładaj je do etui lub na czyste powierzchnie soczewkami do góry.
- Jeśli jesteś posiadaczem metalowych oprawek – pamiętaj o regularnej wymianie nanośników (nosków). Kupując oprawki metalowe z noskami należy brać pod uwagę, że powinno się wymieniać te elementy przynajmniej raz na kilka miesięcy.
- Jeśli w twoich okularach znajdują się fleksy – tzw. sprężynki w zausznikach, które pozwalają oprawce na powracanie zausznika do pierwotnego stanu – warto je czasem naoliwić. Jeśli często czyścisz okulary używając do tego płynu do czyszczenia soczewek okularowych lub płynów do mycia naczyń, warto wpisać w swój kalendarz odwiedziny u optyka raz na pół roku/rok.
- W razie zniszczenia oprawek nie używaj jakiegokolwiek kleju do ich ratowania – to jedynie utrudni możliwą naprawę lub uzyskanie pomocy u producenta.
- Okulary pracują dla nas codziennie – to całkowicie normalne, że co jakiś czas należy dokręcić w nich śrubki. Najlepiej przyjść do naszego salonu, gdzie usługa dokręcenia śrubek jest bezpłatna dla wszystkich naszych klientów. Jak często? Wszystko zależy od potrzeby i stopnia eksploatacji okularów – niektórym wystarczy dokręcić śrubki raz na pół roku, inni powinni robić to częściej. Jeśli masz problem z odkręcaniem się śrubek, warto zaopatrzyć się w domowy zestaw (mały śrubokręt, dostępny w sprzedaży w naszym salonie) i delikatnie dokręcać wedle potrzeby – należy uważać, by nie przekręcić gwintu zausznika.
- Nigdy nie używaj kleju do samodzielnej naprawy okularów – jego użycie najczęściej uniemożliwia naprawę okularów, demontaż soczewek okularowych lub wymianę części zamiennych.
- Jeśli potrzebujesz dogięcia zausznika lub wyprostowania oprawki po wypadku – nie rób tego na własną rękę. Przyjdź do naszego salonu, zobaczymy co da się zrobić.
- Nie wystawiaj okularów na działanie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Pamiętaj, by nie zostawiać okularów na desce rozdzielczej samochodu – może to wpłynąć negatywnie na powłoki znajdujące się na soczewkach okularów oraz na materiał oprawki okularowej.