Czyszczenie okularów

1. Jak czyścić okulary?

Twoimi największymi sprzymierzeńcami w czyszczeniu okularów są:

  • Duża i chłonna ściereczka z mikrofibry i płyn do czyszczenia soczewek okularowych (przeznaczony do powłok antyrefleksyjnych). Płynem do czyszczenia psikamy na soczewki okularowe i czyścimy przeznaczoną do tego mikrofibrą. Jeśli na suchej soczewce pozostaną smugi – wyczyść je suchą mikrofibrą. Jest to najbezpieczniejsza metoda czyszczenia okularów i najbardziej zalecana przy powłokach łatwoczyszczących (śliskich).
  • Przy większych zabrudzeniach: woda i delikatne mydło/płyn do mycia naczyń (staramy się unikać koncentratów lub płynów do naczyń o aromacie cytrusów, z naszego doświadczenia najlepiej sprawdzają się płyny „sensitive”). Wodę z soczewek okularowych najlepiej zetrzeć dużą i chłonną ściereczką z mikrofibry lub delikatnym papierem toaletowym/chusteczkami higienicznymi. Jeśli na suchej soczewce pozostaną smugi – wyczyść ją suchą mikrofibrą.

 

2. Dlaczego moja ściereczka z mikrofibry rozmazuje brud i nie wchłania płynu do soczewek/wody?

Niektóre rodzaje mikrofibry źle radzą sobie z wchłanianiem płynów (są zbyt śliskie) lub mają zbyt małą powierzchnię wchłaniania. Taka mikrofibra zazwyczaj jest przeznaczona do „polerowania” już wyczyszczonych i osuszonych soczewek. Używanie mikrofibry „na sucho” bez poprzedniego umycia okularów może spowodować powstawanie mikrozarysowań na soczewkach okularowych i oprawkach. Jeśli potrzebujesz dużej ściereczki z mikrofibry – możesz ją zakupić w naszym salonie.

 

3. Moja ściereczka jest już brudna, czy mogę ją wyprać?

Ściereczkę z mikrofibry można prać w letniej wodzie z mydłem, jednak po kilku „praniach” jej skuteczność może nie być taka, jak na początku użytkowania – warto zaopatrzyć się wtedy w nową ściereczkę.

 

4. Czy mogę czyścić soczewki okularowe swoją koszulką? 😉

Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, warto mieć przy sobie płyn do czyszczenia soczewek i mikrofibrę/chusteczki higieniczne. Nie trzyj soczewek o ubrania – stworzysz na nich mnóstwo mikrozarysowań i zetrzesz powłoki oleofobowe, które ułatwiają czyszczenie soczewek okularowych.

 

5. Czym jest myjka ultradźwiękowa? Jak często należy czyścić w niej okulary?

Raz na ok. 3 miesiące (lub częściej w przypadku mocnego zabrudzenia) zalecamy dezynfekcję i czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej w naszym salonie. Jeśli twoje soczewki często się mażą i nie możesz ich doczyścić, istnieje duże prawdopodobieństwo, że między oprawką i soczewkami zebrały się zanieczyszczenia, których nie da się usunąć płynami do soczewek okularowych lub wodą z płynem do mycia naczyń. Przy okazji odwiedzin w naszym salonie możemy od razu wymienić noski (nanośniki) w metalowych oprawkach i dokręcić śrubki.

 

6. Przeźroczyste noski w moich metalowych okularach zrobiły się żółte/zielone/brązowe! Czy powinienem zareklamować okulary?

Jeśli jesteś posiadaczem metalowych oprawek – pamiętaj o regularnej wymianie nanośników (nosków). Nanośniki to elementy okularów, które zużywają się z czasem – podobnie jak fleki w butach. Na ich powierzchni zbiera się wiele bakterii, resztek naskórka, kremów, podkładów, sebum i pyłów, które zmieniają ich kolor. Noski należy wymienić, gdy zmienią już swój kolor – np. na zielony lub brązowy – zazwyczaj raz na kilka miesięcy.

 

7. Czy mogę używać nasączanych chusteczek do czyszczenia okularów?

Z naszego doświadczenia – nie zalecamy używania nasączanych chusteczek do czyszczenia okularów. Wiele z nich ma w swoim składzie mocny alkohol, który może działać drażniąco na powłoki soczewek i oprawek okularowych doprowadzając do ich zniszczenia. Płyny w niektórych chusteczkach „zalepiają” soczewki okularowe, których nie da się później domyć domowymi sposobami.

 

Do dezynfekcji okularów nie używamy płynów, żeli lub chusteczek antybakteryjnych. Okularów nie wkładamy do gorącej wody/wrzątku ani do zmywarki 🙂

 

color
https://gajdaoptyk.pl/wp-content/themes/hazel/
https://gajdaoptyk.pl/
#cec2ab
style1
paged
Loading posts...
/home/klient.dhosting.pl/olivia1/gajdaoptyk.pl/public_html/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
on
off
off