1. Jak czyścić okulary?
Twoimi największymi sprzymierzeńcami w czyszczeniu okularów są:
- Duża i chłonna ściereczka z mikrofibry i płyn do czyszczenia soczewek okularowych (przeznaczony do powłok antyrefleksyjnych). Płynem do czyszczenia psikamy na soczewki okularowe i czyścimy przeznaczoną do tego mikrofibrą. Jeśli na suchej soczewce pozostaną smugi – wyczyść je suchą mikrofibrą. Jest to najbezpieczniejsza metoda czyszczenia okularów i najbardziej zalecana przy powłokach łatwoczyszczących (śliskich).
- Przy większych zabrudzeniach: woda i delikatne mydło/płyn do mycia naczyń (staramy się unikać koncentratów lub płynów do naczyń o aromacie cytrusów, z naszego doświadczenia najlepiej sprawdzają się płyny „sensitive”). Wodę z soczewek okularowych najlepiej zetrzeć dużą i chłonną ściereczką z mikrofibry lub delikatnym papierem toaletowym/chusteczkami higienicznymi. Jeśli na suchej soczewce pozostaną smugi – wyczyść ją suchą mikrofibrą.
2. Dlaczego moja ściereczka z mikrofibry rozmazuje brud i nie wchłania płynu do soczewek/wody?
Niektóre rodzaje mikrofibry źle radzą sobie z wchłanianiem płynów (są zbyt śliskie) lub mają zbyt małą powierzchnię wchłaniania. Taka mikrofibra zazwyczaj jest przeznaczona do „polerowania” już wyczyszczonych i osuszonych soczewek. Używanie mikrofibry „na sucho” bez poprzedniego umycia okularów może spowodować powstawanie mikrozarysowań na soczewkach okularowych i oprawkach. Jeśli potrzebujesz dużej ściereczki z mikrofibry – możesz ją zakupić w naszym salonie.
3. Moja ściereczka jest już brudna, czy mogę ją wyprać?
Ściereczkę z mikrofibry można prać w letniej wodzie z mydłem, jednak po kilku „praniach” jej skuteczność może nie być taka, jak na początku użytkowania – warto zaopatrzyć się wtedy w nową ściereczkę.
4. Czy mogę czyścić soczewki okularowe swoją koszulką? 😉
Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, warto mieć przy sobie płyn do czyszczenia soczewek i mikrofibrę/chusteczki higieniczne. Nie trzyj soczewek o ubrania – stworzysz na nich mnóstwo mikrozarysowań i zetrzesz powłoki oleofobowe, które ułatwiają czyszczenie soczewek okularowych.
5. Czym jest myjka ultradźwiękowa? Jak często należy czyścić w niej okulary?
Raz na ok. 3 miesiące (lub częściej w przypadku mocnego zabrudzenia) zalecamy dezynfekcję i czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej w naszym salonie. Jeśli twoje soczewki często się mażą i nie możesz ich doczyścić, istnieje duże prawdopodobieństwo, że między oprawką i soczewkami zebrały się zanieczyszczenia, których nie da się usunąć płynami do soczewek okularowych lub wodą z płynem do mycia naczyń. Przy okazji odwiedzin w naszym salonie możemy od razu wymienić noski (nanośniki) w metalowych oprawkach i dokręcić śrubki.
6. Przeźroczyste noski w moich metalowych okularach zrobiły się żółte/zielone/brązowe! Czy powinienem zareklamować okulary?
Jeśli jesteś posiadaczem metalowych oprawek – pamiętaj o regularnej wymianie nanośników (nosków). Nanośniki to elementy okularów, które zużywają się z czasem – podobnie jak fleki w butach. Na ich powierzchni zbiera się wiele bakterii, resztek naskórka, kremów, podkładów, sebum i pyłów, które zmieniają ich kolor. Noski należy wymienić, gdy zmienią już swój kolor – np. na zielony lub brązowy – zazwyczaj raz na kilka miesięcy.
7. Czy mogę używać nasączanych chusteczek do czyszczenia okularów?
Z naszego doświadczenia – nie zalecamy używania nasączanych chusteczek do czyszczenia okularów. Wiele z nich ma w swoim składzie mocny alkohol, który może działać drażniąco na powłoki soczewek i oprawek okularowych doprowadzając do ich zniszczenia. Płyny w niektórych chusteczkach „zalepiają” soczewki okularowe, których nie da się później domyć domowymi sposobami.
Do dezynfekcji okularów nie używamy płynów, żeli lub chusteczek antybakteryjnych. Okularów nie wkładamy do gorącej wody/wrzątku ani do zmywarki 🙂