Poniżej znajdują się pytania, które najczęściej zadają nam nasi klienci przy wyborze soczewek okularowych - kliknij na pytanie, by rozwinąć odpowiedź.

Co to są "plusy" i "minusy"?

Soczewki plusowe to soczewki skupiające – służą do korekcji nadwzroczności. Są cienkie po bokach i grubsze w środku soczewki.

Soczewki minusowe to soczewki rozpraszające – służą do korekcji krótkowzroczności. Są grubsze na bokach i cienkie w środku soczewki.

Czym jest krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i presbiopia?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów w dali, w przypadku wysokiej krótkowzroczności pojawia się także problem z widzeniem w bliskich odległościach. Krótkowzroczność koryguje się soczewkami minusowymi.

Nadwzroczność (inaczej dalekowzroczność) to wada wzroku, która objawia się nieostrym widzeniem obiektów w bliskich odległościach, w przypadku dużej nadwzroczności pojawia się również problem z widzeniem dali. Zdarza się, że niewielka nadwzroczność może nie zostać wykryta u pacjenta, ponieważ oko potrafi „ukryć” przed nami informacje o jej istnieniu. Koryguje się ją soczewkami plusowymi. Nadwzroczność nie jest tą samą wadą wzroku co presbiopia (często mylona z plusowymi okularami do czytania).

Astygmatyzm to wada wzroku, która wynika z nieregularnej budowy rogówki. W dużym uproszczeniu rogówka (przednia część oka) pacjenta z astygmatyzmem nie ma kształtu zbliżonego do okrągłej piłki, a przypomina piłkę do rugby. Astygmatyzm nie jest chorobą i należy do podstawowych wad wzroku, koryguje się ją soczewkami cylindrycznymi. Osoby z astygmatyzmem mogą mieć problem z rozróżnianiem podobnych liter (np. P i B, E i F), cieniem pojawiającym się za literami lub wrażeniem podwójnego widzenia rzędów liter. Astygmatyzm objawia się nieostrym widzeniem w każdej odległości.

Presbiopia (inaczej starczowzroczność) jest wadą wzroku związaną ze stanem, gdy soczewka w naszym oku nie pracuje już w pełni swojej mocy i nie wyostrza widzianego obrazu w bliskich odległościach. Charakteryzuje się tym, że osoba z presbiopią musi np. odsuwać książkę na dalsze odległości w trakcie czytania książek lub dokumentów. Presbiopia rozpoczyna się najczęściej po 40 roku życia i stopniowo się rozwija. Presbiopię można korygować jednoogniskowymi soczewkami do czytania, soczewkami progresywnymi, biurowymi lub dwuogniskowymi.

Nieskorygowane wady wzroku mogą dawać objawy astenopijne – bóle głowy, pieczenie i zmęczenie oczu.

Jakie rodzaje soczewek okularowych są w ofercie? Czym są progresy, okulary biurowe lub jednoogniskowe?

Soczewki można podzielić ze względu na ich przeznaczenie:

Soczewki jednoogniskowe (klasyczne) – przeznaczone do korekcji wad wzroku typu krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm. Są to klasyczne soczewki okularowe – plusowe, minusowe lub cylindryczne. Mogą służyć także jako okulary do czytania.

Soczewki relaksacyjne – przeznaczone do korekcji podstawowych wad wzroku, z dodatkiem do bliży, który relaksuje nasz wzrok w bliskich odległościach. Przeznaczona są głównie dla pacjentów w wieku 18-39 lat, którzy nie potrzebują jeszcze soczewek progresywnych, ale czują zmęczenie wzroku w trakcie pracy przy komputerze lub w bliskich odległościach (nauka, czytanie).

Soczewki progresywne (progresy) – soczewki korygujące presbiopię, która pojawia się u każdego człowieka po ok. 40 roku życia. Soczewki progresywne dają możliwość płynnej zmiany mocy, dzięki czemu pacjenci mogą widzieć dobrze zarówno w dali, w odległościach pośrednich oraz w bliży posiadając tylko jedne okulary. W porównaniu do soczewek dwuogniskowych, soczewki progresywne wyglądają jak zwykłe soczewki jednoogniskowe, nie posiadają widocznej „wtopki”/„odcięcia” – tzw. segmentu do bliży. Stopień zaawansowania soczewek progresywnych zależy przede wszystkim od szerokości pola widzenia, które można uzyskać – przeczytaj więcej.

Soczewki biurowe – są kolejną formą korekcji presbiopii. W porównaniu do soczewek progresywnych, które korygują widzenie na każdą odległość (dal, odległości pośrednie, bliż), okulary biurowe zapewniają komfortowe widzenie w odległościach pośrednich i w bliży, pomijając widzenie dali – w okularach biurowych widzi się zazwyczaj od 40 cm do maksymalnie 2-3 metrów odległości. Wiele osób pracujących więcej niż kilka godzin dziennie przy komputerze lub w bliskich odległościach, oprócz okularów progresywnych zaopatruje się także w okulary biurowe, które dają bardzo komfortowe warunki pracy – jest to świetne rozwiązanie dla np. pracowników biurowych, kosmetyczek, informatyków i grafików czy muzyków – przeczytaj więcej.

Soczewki dwuogniskowe – soczewki korygujące presbiopię – dają możliwość korekcji do dali i do bliży. W soczewce okularowej widoczny jest segment do bliży, przez który patrzy się wtedy, gdy potrzebna jest większa moc do czytania.

Z jakich materiałów wykonuje się soczewki okularowe?

Soczewki okularowe dostępne u producentów dzielą się przede wszystkim na organiczne i mineralne.

Soczewki organiczne (tzw. plastikowe) są lżejsze od mineralnych, bardziej odporne na pęknięcia i mniej odporne na zarysowania niż soczewki mineralne.

Soczewki mineralne (tzw. szklane) są dość kruche, bardziej podatne na pęknięcia i cięższe od soczewek organicznych, ale są bardziej odporne na zarysowania.

Należy pamiętać, że soczewki mineralne są bardziej odporne na zarysowania tylko wtedy, gdy nie nałożymy na nie żadnych powłok. Powłoka anntyrefleksyjna na soczewkach organicznych i soczewkach mineralnych rysuje się w takim samym stopniu – w takiej sytuacji soczewki mineralne będą cięższe i bardziej kruche od swoich organicznych odpowiedników, a rysować będą się tak samo. Z tego powodu u producentów soczewek okularowych jest coraz mniejszy wybór soczewek mineralnych – większość klientów wybiera soczewki organiczne.

Czym jest antyrefleks i powłoki na soczewkach okularowych?

Powłoka antyrefleksyjna to powłoka, która niweluje wewnętrzne odbicia w materiale soczewki okularowej – dzięki temu w okularach z antyrefleksem widzimy przejrzyście i nie powstaje efekt widzianej „mgiełki” lub niechcianych odblasków. Klasyczna zielona powłoka antyrefleksyjna nie jest powłoką dedykowaną do pracy przy komputerze.

Istnieje wiele powłok, które uszlachetniają materiał soczewki i pełnią istotne funkcje przy codziennym użytkowaniu okularów:

  • Powłoka oleofobowa – powłoka odpowiedzialna za odpychanie tłuszczu i zabrudzeń, które pojawiają się na soczewce okularowej. Soczewki z powłoką oleofobową będą łatwiejsze w czyszczeniu tłustych zabrudzeń np. odcisków palców, pozostałości po kremach, sebum itp.
  • Powłoka hydrofobowa – powłoka odpowiedzialna za nieprzywieranie kropel wody do powierzchni soczewki i szybsze ich spływanie.
  • Powłoka antystatyczna – powłoka odpowiedzialna za nieprzywieranie i nieprzyciąganie kurzu i pyłu.

Najlepszą oferowaną przez nas powłoką oleofobową, hydrofobową i antystatyczną jest powłoka firmy Rodenstock – X-tra Clean  (czytaj więcej). W naszym salonie mogą Państwo przetestować czyszczenie soczewki z powłoką X-tra Clean i porównać ją z produktami innych oferowanych przez nas firm.

Inne popularne powłoki to:

Powłoka do pracy przy komputerze – odcina nadmiar szkodliwego światła niebieskiego lub niebiesko-fioletowego, które może negatywnie wpływać na stan i kondycję naszych oczu. Chroni przed światłem emitowanym z m.in. komputerów, smartfonów, ekranów oraz przez sztuczne oświetlenie. Istnieją badania potwierdzające skuteczność powłok odcinających nadmiar światła niebieskiego w odniesieniu do ochrony przed rozwojem zaćmy nabytej czy zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD)*. Powłoki te zwykle mają kolor niebieski lub niebiesko-fioletowy.

Powłoka do jazdy autem – powłoka poprawiająca jakość widzenia w trudnych warunkach, np. wieczorami lub w deszczowe dni. Zmniejsza olśnienia powodowane przez reflektory samochodów jadących z naprzeciwka lub sygnalizację świetlną. Powłoki te zazwyczaj mają kolor złoty lub złoto-czerwony.

Powłoki typu Mystic – powłoka antyrefleksyjna bez odbicia resztkowego, nieposiadająca odblasku na soczewce np. zielonego, niebieskiego, złotego. Pełni funkcję klasycznego zielonego antyrefleksu.

*Zhi-Chun ZhaoYing ZhouGang Tan and Juan Li, Research progress about the effect and prevention of blue light on eyes, 2018

Czym jest indeks (index) w soczewkach korekcyjnych? Co on daje?

Indeks soczewek informuje nas o współczynniku załamania materiału soczewki okularowej. Im współczynnik załamania jest większy, tym soczewka będzie cieńsza i często lżejsza. Najpopularniejsze indeksy stosowane w optyce okularowej to – 1.5, 1.6, 1.67 i 1.74. Istnieją także specjalne materiały o indeksach 1.53 i 1.59. Soczewki o wyższych indeksach używane są u pacjentów z większymi wadami wzroku lub u osób, które chcą posiadać estetycznie wyglądające i lekkie okulary, np. by soczewki nie wystawały z cienkich i dużych oprawek metalowych.

Czy mogę zrobić okulary przeciwsłoneczne z moją wadą wzroku?

Oczywiście, że tak! Istnieje możliwość wykonania soczewek korekcyjnych w barwieniu klasycznym, gradalnym (cieniowanym), z efektem lustrzanki oraz z polaryzacją. Kolory takich soczewek nie muszą się ograniczać to klasycznych szarych, brązowych lub zielonych – w ofercie dostępne są soczewki niebieskie, różowe, czerwone, fioletowe itp.

Czym jest fotochrom?

Soczewki fotochromowe to soczewki zaciemniające się pod wpływem słońca – wyglądają wtedy jak soczewki w okularach przeciwsłonecznych. W pomieszczeniach lub w pochmurne dni nie barwią się i są przejrzyste. W zależności od stopnia zaawansowania soczewek fotochromowych, mogą się one zaciemniać i odbarwiać w różnym tempie. Istnieje wiele kolorów soczewek fotochromowych – szare, brązowe, zielone, fioletowe, pomarańczowe, niebieskie etc. Istnieją także soczewki fotochromowe z efektem lustrzanki, która aktywuje się dopiero po przyciemnieniu soczewki.

Czym różnią się gotowe okulary z aptek/supermarketów od okularów wykonanych u optyka?

Okulary gotowe, dostępne od ręki w wielu sklepach, są rozwiązaniem awaryjnym w przypadku zgubienia indywidualnych okularów robionych według parametrów każdego pacjenta. Nie powinno się ich używać dłużej niż kilka dni, gdy oczekuje się na wykonanie nowej pary. Tylko pozornie są pomocą wzrokową – w trakcie dłuższego korzystania mogą powodować objawy astenopijne, np. bóle głowy, zmęczenie oczu.

  • Niewiele osób ma symetryczną wadę wzroku (identyczne wartości dla oka prawego i lewego), u wielu pacjentów występuje także astygmatyzm, którego nie da się skorygować gotowymi okularami do czytania.
  • Okulary w naszym salonie wykonywane są według indywidualnej recepty, montowane są według indywidualnego rozstawu źrenic i wysokości montażowej pacjenta oraz wybranej oprawy. Producenci gotowych okularów nie biorą pod uwagę tego, że odległość źrenic od nosa może być różna dla każdego oka u różnych pacjentów. Jest to zazwyczaj znormalizowana wielkość np. 62 mm, dzielona symetrycznie po 31 mm na każde oko. Każdy z nas posiada swój indywidualny rozstaw źrenic, np. kilka osób posiadających rozstaw źrenic o wartości 65 mm, może mieć wartości dla oka prawego i lewego: 31 i 34 mm, 32 i 33 mm, 31,5 i 33,5 mm, etc.  Podobna sytuacja dzieje się przy mierzeniu wysokości montażowej (wysokości źrenicy prawej i lewej względem dolnej części oprawki). Zły montaż soczewek w oprawie okularowej powoduje niezamierzony efekt pryzmatyczny, który niekorzystnie wpływa na nasze widzenie.
  • Materiał użyty przy produkcji oprawek „gotowców” jest bardzo niskiej jakości, śruby i gwinty nie są znormalizowane – w momencie zgubienia śrubki trudno jest znaleźć odpowiednik u optyka. Oprawy te są często oporne na zaginanie zauszników, niemożliwe jest ich dopasowanie do twarzy.

Tak samo jak nie istnieją „gotowe” aparaty ortodontyczne i słuchowe, tak samo „gotowe” okulary nie spełniają swojej funkcji i są rozwiązaniem jedynie awaryjnym – informacje te można znaleźć na instrukcji użytkowania (metce). Należy ich używać rozsądnie – służą do okazjonalnego noszenia kilka dni w roku w sytuacjach awaryjnych, nie do noszenia „okazjonalnie” każdego dnia.

Ile kosztują u was okulary?

Każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby wobec okularów – patrząc na poprzednie pytania można stwierdzić, że ilu klientów, tyle znajdziemy odpowiedzi na to pytanie 🙂

Staramy się spełniać wymagania wszystkich naszych klientów – najprostsze okulary korekcyjne można u nas kupić już od 100 zł, a przeciwsłoneczne od 80 zł. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań danej osoby.

color
https://gajdaoptyk.pl/wp-content/themes/hazel/
https://gajdaoptyk.pl/
#cec2ab
style1
paged
Loading posts...
/home/klient.dhosting.pl/olivia1/gajdaoptyk.pl/public_html/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
on
off
off